11 Kasım 2015 1253 Okunma
Uyku Sorunları

Uyku Sorunları

İyi bir gece uykusu vücudu canlandırır ve zihni tazeler. Hemen hemen herkes hayatında bi dönem uyuma güçlüğü yaşamıştır. Kronik uykusuzluk gün içinde fiziksel ve zihinsel performansı düşürür ve anksiyete, depresyon veya başka problemlere yol açabilir.
Yatmadan önce hafif ve hazımı kolay bir şeyler atıştırmak genellikle gece uykumuzun ani acıkmalarla bölünmesini engeller.
Tam tahıllı ekmek ve marulla yapılmış sandviç, haşlanmış patates, karnabahar, ılık süt, muz ve bisküvi uykumuzun gelmesinde bize yardımcı olan atıştırmalıklardır.
Bu tür yiyecekler yüksek miktarda karbonhidrat içerir ve B vitamini, kalsiyum, magnezyum, temel yağ asitleri beynin uyku getirici kimyasallar üretmek için kullandığı triptofan amino asidi açısından zengindir. Ortalama bir insan geceleri altı buçuk ila sekiz saat uyur. Kadınlar erkeklere oranla daha fazla uyuma güçlüğü çeker ve uyuma zorlukları yaş ilerledikçe artar. Eğer iyi uyuyamıyorsak kendimizi yorgun ve genel olarak rahatsız hissedebiliriz.
Uyumamızda bize yardımcı olacak bazı alışkanlıklar edinebiliriz. Yatmadan bir iki saat önce sigara içilmemeli, fazla yağ ve rafine karbonhidrat içeren büyük veya hazımı zor yiyecekler yememeliyiz. Alkol veya kafein içeren içeceklerden uzak durmalı ve ağır egzersizler yapmamalıyız.
Hayatımızdaki stresi azaltmak muhtemelen uyumamızda bize yardımcı olacaktır. Bazı stresler kaçınılmazdır ama bunlarla baş edebilmek de bizim elimizdedir.
Hande Seven Avuk

Üyelik Oluştur

Şifrenizi hatırlamıyorsanız e-posta adresinizi yazarak hatırlatma alabilirsiniz

Şifremi Hatırlat

Üye Girişi